نکات مهم تعمیر و نگهداری کامیون ها

هر نوع وسیله نقلیه‌ای برای جلوگیری از خرابی و افزایش عمر مفید، نیاز به نگهداری صحیح دارد اما در مورد کامیون‌ها این اقدام اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. کامیون‌ها وسیله‌ای هستند که بسیاری از شرکت‌ها محصولات خود را با کمک آن به مقاصد دیگری منتقل می‌کنند؛ بنابراین بسیار مهم است که عملکرد خوبی داشته باشند. در غیر این صورت ضرر زیادی برای راننده به همراه خواهند داشت. در این مقاله از ایسیو پاور سنتر به بررسی نکات مهم تعمیر و نگهداری کامیون ها می‌پردازیم.

نکات مهم در تعمیر و نگهداری کامیون ها

برای اینکه از هزینه‌های بیشتر برای ماشین سنگین خود خودداری کنید، توجه به نکات تعمیر و نگهداری کامیون ها کمک زیادی به شما خواهد کرد. نکات ضروری در تعمیر و نگهداری کامیون عبارتند از:

  • ترمز، کمک فنر و لاستیک

این سه عنصر در هر نوع وسیله نقلیه‌ای اهمیت دارند اما در کامیون‌ها، بیشتر از هر وسیله‌ای اهمیت پیدا می‌کنند. ترمزها، کمک فنرها و لاستیک‌ها چیزی را تشکیل می‌دهند که به عنوان مثلث ایمنی خودرو شناخته می‌شود، زیرا هر یک در چارچوب قدرت خود امکان رانندگی ایمن را فراهم می‌کنند.ترمزها باید هر چند وقت یکبار بررسی شوند و هر 30000 کیلومتر یا زمانی که کوچکترین علامتی از تغییر در کارایی مشاهده شد، تعویض شوند.

کمک فنرها وظیفه تضمین راحتی در کامیون، جذب نواقص زمین مانند چاله‌ها و تضمین پایداری را بر عهده دارند. علاوه بر این وزن و بار کامیون را تحمل می‌کنند، نیروی محرکه و ترمز را منتقل کرده و ضربه‌ها و ارتعاشات رانندگی را کاهش می‌دهند. وضعیت نامناسب کمک فنرها منجر به سایش بیشتر لاستیک‌ها شده و روی فرمان و سایر اجزای آن تأثیر می‌گذارد. به عنوان یکی از نکات ضروری در تعمیر و نگهداری کامیون ها، توصیه می‌شود هر سه ماه یکبار وضعیت کمک فنرها را بررسی کرده تا از وجود ترک یا نشت روغن مطلع شوید.

از سمت دیگر، لاستیک‌ها تنها عنصر در تماس با زمین بوده و برای تضمین ایمنی لازم است که سالم باشند. چرخ‌های کامیون بسیار بزرگ‌تر و قوی‌تر از چرخ‌های خودرو هستند، اما باید به سایش آن‌ها نیز توجه کنید. باید فشار باد لاستیک را قبل و بعد هر سفر بررسی کنید.

  • بررسی روغن یکی از نکات مهم در تعمیر و نگهداری کامیون

یکی دیگر از نکات ضروری در تعمیر و نگهداری کامیون، سطح مایعات به خصوص روغن است. سطح مناسب روغن ماشین سنگین، از آسیب دیدن آن‌ها در اثر اصطکاک جلوگیری کرده و موتور را در دمای بهینه نگه دارد. به وسیله کامیون‌ها معمولا سفرهای بسیار طولانی انجام می‌شود و هزاران کیلومتر را در زمان کوتاه طی می‌کنند؛ بنابراین چک کردن وضعیت روغن ضروری است. از طرف دیگر سطح مایع خنک کننده را نیز بررسی کنید.

  • بررسی سیستم روشنایی کامیون

باید مطمئن شوید که سیستم روشنایی کامیون به درستی کار می‌کند. در صورت خرابی یکی از چراغ‌های ماشین سنگین، ممکن است حوادث ناگواری مانند تصادف اتفاق بیفتد.

  • باتری

عنصری که نمی‌توانید در نگهداری اولیه کامیون فراموش کنید، باتری است. یک کامیون دارای سیستم الکترونیکی زیادی است که با باتری تغذیه می‌شوند، بنابراین به باتری با ظرفیت بالاتر، معمولاً 24 ولت نیاز دارد. عمر مفید باتری به استفاده از کامیون و تعمیر و نگهداری آن بستگی دارد اما معمولا تا 4 سال بدون مشکل کار خواهد کرد.

  • فیلترها

علاوه بر باتری، باید فیلتر کامیون را نیز بررسی کنید، مانند فیلتر روغن که همزمان با روغن تعویض می‌شود، فیلتر بنزین که عملکرد موتور را بهبود می‌بخشد و باعث صرفه جویی در مصرف سوخت می‌شود.

  • تسمه تایم

تسمه تایم یک عنصر کلیدی در عملکرد موتور است. به طور معمول هر پنج سال یک بار باید تسمه تایم تعویض شود اما اگر کامیون مسافت‌های طولانی را به طور مداوم طی می‌کند، بهتر است تسمه را زودتر تعویض کنید.

  • برف پاک کن

کامیون‌ها مسافت‌های طولانی را طی کرده و می‌توانند در طول مسیر با انواع شرایط آب و هوایی روبرو شوند. بنابراین لازم است که برف پاک کن‌ها به درستی کار کنند و تیغه‌ها سالم باشند.

نکات مهم تعمیر و نگهداری کامیون ها
نکات مهم تعمیر و نگهداری کامیون ها

پیشگیری از خراب شدن کامیون

علاوه بر تمام توصیه‌هایی که در مورد تعمیر و نگهداری کامیون به شما ارائه کرده‌ایم، انجام سایر اقدامات برای جلوگیری از خرابی کامیون ضرری ندارد. رعایت این نکات می‌تواند عمر مفید وسیله نقلیه را برای سال‌های بیشتری افزایش دهد.

برای مثال مهم است که حداقل سطح سوخت در باک، بالاتر از یک چهارم باشد. سعی کنید در آن زمان سوخت گیری کنید و از خالی شدن کامل مخزن پیشگیری کنید. سوخت حاوی عناصری است که در ته نشین شده و تبدیل به زباله‌هایی می‌شوند که می‌توانند وارد موتور شوند. از طرفی توصیه می‌کنیم در زمان استارت زدن برای اولین بار در روز و قبل از خاموش کردن موتور، آن را به مدت نیم دقیقه در حالت آرام قرار دهید. این باعث افزایش طول عمر موتور می شود.

 

در صورت مشاهده هر کدام از مشکلات تعمیر بردگیربکس و کوردیناتور ماشین سنگین خود، می‌توانید با مهندسین ما تماس گرفته و راهنمایی های مورد نیاز را دریافت کنید.

در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخ گوی سوال شما خواهیم بود.

مهندس محمد همایون‌ فر (تعمیرات تخصصی ایسیو) : 09153528042

 

About Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp
Send via WhatsApp